Foto Galeri

Bale Bale Dansı

Bale Hareketleri Bale Dans

Çocuklar için Bale Bale

Seo

Seo Fiyatları

Bale Nedir?

Bale Dansı NedirRönesans dönemi İtalya’nın dünyaya armağanı olan bale dinginliğin ve asilliğin sembolüdür. Mim sanatçılarının tiyatro ve halk danslarında kullandıkları küçük adımlardan ortaya çıkan bale kibar ve ritmik figürleri içinde barındırır.

Türkçe hareket etmek anlamına gelen İtalyanca ballo kelimesinden türetilerek dansın içeriğine uygun bir isim kazanmıştır. Erkek dansçıya balet, kadına ise balerin denir.

Tarihçe

Baleyi İtalya mim sanatçılarının Ortaçağ ve Rönesans tiyatrolarındaki hareketler ve geleneksel halk danslarındaki figürlerle oluşturdukları bilinir. Fransa kralı IV. Henry’nin sanatçı ruhu ile desteklediği ve gelişmesine katkıda bulunduğu dans 16. Ve 17. yüzyılda Avrupa’dan tüm dünyaya yayılmıştır.

XIX Louis dansla ilgilenmesi sebebiyle de balenin altın çağının yaşanmasına ortam hazırlamıştır. Bu dönemde kostümler ve aksesuarlar şekillenmiştir. Zenginlik ve asalet göstergesi olarak kullanılmış ve soylu bir yapı kazanmıştır. 18. yüzyılda etkisinde olduğu opera sanatından sıyrılarak bağımsızlaşmıştır.

George Noverra’nın büyük etkisi ile koreografi çalışmaları ve müziklerin oluşturulması söz konusudur. 18. yüzyılın ikinci yarısından sonra da Rusya’ya yayılmış ve ünlü Kuğu Gölü, Uyuyan Güzel ve Fındıkkıran baleleri sergilenmiştir.

Nasıl Yapılır?

Vücudun bütün ağırlığının parmak uçlarına verildiği bir dans olarak balenin kolay olduğunu söylemek zordur. Sıkı ve düzenli bir çalışma sürecini gerektirir. Yıllarca yapılan bir danstır. Klasik diyebileceğimiz müzikler eşliğinde çok sayıda dansçı ile birlikte yapılır. Belirli bir koreografisi ve hikayesi vardır. Ayrıca tütü, point, mayo vb. kıyafetlere ihtiyaç duyulur.

Tiyatro öğelerini de içinde barındırdığı için oyunculuk yeteneğine de ihtiyaç duyar. Dans okullarında ve kurslarında verilen bale eğitimi ile uzman eğitmenler eşliğinde bu dansı severek yapmak mümkündür.

Bale Nasıl Yapılır

Kaç Yaşında Başlamak Gerekir?

Ne kadar erken yaşta başlanılırsa o kadar çabuk öğrenilmesi mümkün olacaktır. Önerilen 4-11 yaşları arasında baleye başlanmasıdır. Bu yaşlarda da kişinin ailesine büyük görev düşmektedir. Dansa yeteneği ve ilgisi olduğunu gördüğünüz çocuğunuzu bir dans kursuna götürmeli ve ona destek olmalısınız.

 

SSS

Bale Yaparken Nasıl Kıyafet Giyilir
Bale esnasında vücudumuzun rahat hareket etmesi için....

Baleye Kaç Yaşında Başlamak Gerekir
Baleye yaşı 4 – 11 yaşları arasında başlamak gerekir.

Balenin temel hareketleri nelerdir?
Balenin en temel hareketleri plie ile başlar, dizi kırma...