Foto Galeri

Bale Bale Dansı

Bale Hareketleri Bale Dans

Çocuklar için Bale Bale

Seo

Seo Fiyatları

Bale İle İlgili Müzikler

Bale MüzikleriBalede duyguları ve dansı aktarmanın en etkin yolu müzik eşliğinde yapılamasıdır. Bale müzikleri de klasik karakter gösteren bir yapıya sahiptir. Keman, viyolonsel, piyano en çok kullanılan aletlerdendir.

1581 yılında "Circe, ou le Ballet Comique de la Reine"in Joyeuse Dükü ve Lorraine Prensesi'nin düğünlerini kutlamak amacıyla Paris'te görkemli bir şekilde sahneye konmasıyla, bale eserleri için müzik yazmanın gerçek anlamda başladığını söyleyebiliriz.  Bu tarihten sonra diğer ünlü müzisyenler ve eserleri ise:

Jean-Baptiste Lully ,William Boyce, Ninette de Valois'nin "The Prospect Before Us", Gluck "Don Juan", Beethoven "The Creatures of Prometheus”,  Çaykovski "Besinci Sinfonisi", MacMillan "Royal Ballet", Kuğu Gölü, Fındıkkıran, Uyuyan Güzel  vb.

Bale İle İlgili Her Şey!

Rönesans döneminde ortaya çıkan ve insanların tiyatral yetenekleri ile dansı birleştirdiği bir tür olan bale yıllardır pek çok şeye kaynak oluşturmuştur. Klasik tarz diyebileceğimiz müzikler, nasıl yapıldığını ve tarihi gelişimini anlatan kitaplar ve bu sanatın icra edildiği filmler bunlardan birkaçıdır.

Parmak uçlarında yapılan hareketler, el ve kolların vücut ile uyumu bu sanatın zenginliğini ve zarifliğini anlatmaya yetmiyor. Dansçıların çocuk yaştan itibaren yıllarca süren bu yola atılmaları ve bundan vaz geçmemeleri de balenin ne kadar güzel bir dans olduğunu açıklar herhalde.

Aşağıdaki linklerde Tom Van Dorn’dan Tchaikovsy’e birkaç ünlü bale müziği yer almaktadır.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jzkE5fmUQj4

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=LgYL2jwE1H0

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=1ea90L91eZk

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=XQTi7H1PAJA

 

SSS

Bale Yaparken Nasıl Kıyafet Giyilir
Bale esnasında vücudumuzun rahat hareket etmesi için....

Baleye Kaç Yaşında Başlamak Gerekir
Baleye yaşı 4 – 11 yaşları arasında başlamak gerekir.

Balenin temel hareketleri nelerdir?
Balenin en temel hareketleri plie ile başlar, dizi kırma...